מחניים מרכז לקליטה רוחנית ליהודי רוסיה


פרוייקט תקשורת מחניים  - יהדות דרך המדיה

הדרך המוצלחת ביותר להגיע לציבור הרחב היא באמצעות  כלי התקשורת והאינטרנט. "מחניים" עוסקת בהפצת חומר ביהדות בשפה הרוסית בעיתונות וברדיו, ולאחרונה פעילי "מחניים"  מעבירים גם תכנית שבועית בטלוויזיה - "שבת שלום".

מחניים מפרסמת בכל יום חמישי בעיתון הרוסי "וסטי" טור על פרשת השבוע, המתמודד עם דברי הפרשנים על פרשת השבוע ודנה ברלוונטיות של מסברים אלו לחיי היום-יום במאה העשרים ואחת.

"מחניים" גם מפעילה אתר באינטרנט  שהוא לכל הדעות מהווה האתר הגדול ביותר ביהדות בשפה הרוסית (למעלה מ8,000 עמודים), במסגרת זו מועברים בין היתר אף קורסים אקדמיים אינטראקטיביים (כמפורט להלן). אתר האינטרנט של מחניים משמש גם כערוץ תקשורת פעיל בין צוות מחניים לבין הציבור הרחב, ניתן ליצור קשר דרך האתר ולקבל תשובות לשאלות שונות בענייני יהדות ומידע על פעילויות מחניים. כמו כן ניתן לרכוש את ספרי מחניים דרך האתר, או להוריד ספרים מקוונים מהאתר (כל ספרי מחניים נמצאים בגרסה אלקטרונית באתר).

 

הכתבות, הדיונים והשידורים שמאורגנים ע"י מחניים, יוצרים התעניינות רבה בציבור הדובר רוסית. הם מעודדים דיאלוג, ומקרבים את העולים למסורת היהודית, וגורמות ליהודים רבים לגלות עניין רב יותר ביהדות. פרוייקט המדיה של מחניים הוא, אפוא, כלי חשוב במיוחד להפצת תורה ותרבות יהודית בקרב עולים דוברי רוסית.

 

קורסים אינטראקטיביים

 

"מחניים" מפעילה באינטרנט מערכת של קורסים  אינטראקטיביים המקיפה את רוב הנושאים העיקרים במחשבה ובמסורת יהודיות. תכנית זו קיימת מזה מספר שנים וזכתה לפופולריות רבה בקרב ציבור דוברי רוסית בארץ ובעולם.  הקורסים נכתבו ע"י המרצים של "מחניים" המלמדים באוניברסיטת בר אילן. תכנית הלימודים מותאמת לצרכים בסיסיים של מורים מקומיים בחמ''ע. ההוראה דרך האינטרנט מאפשרת את הרחבתו של מעגל הלומדים גם לתלמידים הנמצאים באזורים מרוחקים, תלמידים שבלעדי שירות זה לא היו יכולים ליטול חלק בלימוד באופן סדיר.