מחניים מרכז לקליטה רוחנית ליהודי רוסיה


תוכניות הלימוד של מחניים

בית המדרש של מחניים
אולפן מורשת יהודית
אולפן "גיל הזהב"
תוכניות גיור
לימודי יהדות לתלמידי אוניברסיטה
ימי עיון
הכשרת מורים

 

בית המדרש של מחניים

 

בית המדרש של מחניים בירושלים (בסניף הראשי - ברחוב לונץ 2) מציע קורסים לעולים עם רקע יהודי שונה. אנו מציעים קורסים ברמות שונות - למתחילים ולמתקדמים. כמו כן מועבר קורס מיוחד למתגיירים וקבוצות לימוד אינטנסיביות למבוגרים בגיל הזהב (55+). קבוצות הלימוד מתקיימות בבוקר, בצהרים או בערב, והלימוד מועבר ברוסית או בעברית - בהתאם לרמת ידיעת העברית של הקבוצה.

נושאי הקורסים: תורה, תנ"ך, היסטוריה יהודית, מחשבת ישראל, הלכה וגמרא. התוכניות מותאמות לאנשים הלומדים באולפן או לאנשים עובדים, שאינם יכולים ללמוד כל היום.

מורי מחניים מרצים במקומות שונים ברחבי הארץ, בהזדמנויות שונות, כדי להרחיב את מעגל הלימוד גם מעבר לירושלים וסביבתה. קורסים רגילים מתקיימים במעלה אדומים, בית-אל, עלי ורמת-גן. צוות המורים של מחניים מלמד גם  (בתוכניות מיוחדות לעולים דוברי רוסית) באוניברסיטת בר-אילן ובאוניברסיטה העברית. כמו כן קיימת מלמדים מורי מחניים את העולים דוברי הרוסית בישיבת מכון מאיר.

בנוסף לתרומתה לחינוך היהודי, מקדמת מחניים מטרה חשובה לא פחות: בזכות הרוח הפתוחה של מחניים, מגיעים עולים חילוניים רבים להרצאות ולקורסים של מחניים, דבר המסייע, כמובן, ליצירת גשר בין דתיים וחילונים.

 

אולפן מורשת יהודית

 

פרוייקט "אולפן למורשת יהודית" כולל בתוכו צורות רבות של פעילות: הרצאות וסמינרים בערבים, לימודים אינטנסיביים ביהדות במשך היום, תכנית לימודים למתקדמים  ועוד.

שעורי הערב ניתנים בשפה הרוסית או עברית על אספקטים שונים ביהדות, היסטוריה ופילוסופיה יהודית. כמו כן קיימות גם קבוצות לימוד  קטנות,  וגם הרצאות  שמשתתפים בהן  30-50  תלמידים.

 


אולפן גיל הזהב

 

אולפן "גיל הזהב" מיועד לקהילת המבוגרים. רבים מן העולים המבוגרים צמאים ללמוד תורה ויהדות, ומבקשים להתחבר למורשת של עמם, לאחר ניתוק של כמה עשורים. חלקם זוכרים במעורפל כמה מושגים שהכירו עוד בילדותם, ומבקשים כעת לחזור לשורשיהם. אחרים, מעולם לא למדו ואינם יודעים כלום על יהדות, אך בראותם את ילדיהם ונכדיהם לומדים יהדות ומיישמים אותה, מגלים גם הם עניין בהכרת היהדות, ולפעמים מתרחב העניין שגילו לכדי הרצון ללמוד יהדות על בסיס קבוע. ישנם אפילו אנשים שכבר בבריה"מ רצו לחיות חיים יהודיים, אך שם לא היתה להם אפשרות ללמוד, וכעת ברצונם להשלים את מה שהחסירו.

המשותף לכל האנשים שהוזכרו הוא שמדובר באנשים צמאי דעת, שלמרות עלייתם לארץ אין הם יכולים לרוות את צמאונם משום שאין להם כלי למידה – מורים, שפה, מושגים, ניסיון בלימוד. אנשים אלו אינם יכולים להשתלב במסגרות הישיבתיות  בגלל גילם ובגלל חוסר הידע שלהם בעברית. מאידך אין הם מסתפקים בביקור אקראי בהרצאות בשפה הרוסית אלא מעוניינים ללמוד ברצינות ובמסגרת מסודרת. לאנשים אלה אין מסגרת מתאימה ולשם כך הקימה "מחניים" את פרוייקט אולפן גיל הזהב המציע  תכנית מיוחדת של לימוד אינטנסיבי המתאימה לצורכיהם.

אולפן "גיל הזהב" פתוח בכל יום במשך מספר שעות, ומציע מסגרת מסודרת של שיעורים קבועים המועברים על ידי מורים מנוסים דוברי רוסית. תוכנית הלימודים כוללת מגוון רחב של נושאים: היסטוריה יהודית, תנ"ך, אקטואליה, מוסיקה מסורתית, פילוסופיה יהודית, מעגל השנה ועוד. קיימת גם תוכנית למתחילים המבוססת על מספר 'קטן יותר של הרצאות, המותאמות לרמתם של המתחילים.

 

אולפן גיור

 

אולפן הגיור מיועד לעולים לא-יהודים אשר מביעים רצון להיות לחלק של העם היהודי - רובם נשואים לבן זוג יהודי, או שהם ילדים שנולדו כתוצאה מנישואי תערובת. רבים מהם גדלו עם הרעיון שהם יהודים, וכלל לא ידעו שעל פי ההלכה הם אינם יהודים.

חלק נכבד מקבוצה זו הם עולים חדשים שאינם יודעים מספיק עברית כדי להשתתף בתוכניות גיור לדוברי עברית. יתרה מזו, אפילו בקרב דוברי הרוסית ההבדלים התרבותיים בינם לבין התרבות הישראלית הנם כה גדולים עד שהם מונעים מהם להשתף בתוכנית הישראלית.

כדי לתת מענה לקבוצת אוכלוסייה זו, הוקם אולפן הגיור של מחניים, שהותאם לצרכיה הספציפיים של אוכלוסייה זו. כתות הגיור של מחניים מודרכות על ידי מורים מנוסים דוברי רוסית, המתמצאים מחד במורכבותו של הליך הגיור, ומאידך מכירים ממקור ראשון את המנטליות, הצרכים והמושגים של קהל היעד. מורים אלו, שגם הם עצמם הגיעו לשמירת מצוות מהסביבה דומה לזאת של התלמידים, מתאימים יותר מכל לתפקיד המורכב והקשה של הכשרת המתגיירים דוברי הרוסית.

קורס ההכנה לגיור נמשך תשעה חודשים, ובריכוז של 12 שעות שבועיות (3 ימי לימוד שבועיים, של 4 ש"ש). תוכנית הלימודים נבנתה בהתאמה מלאה לדרישותיה של הרבנות הראשית מן המתגיירים. הנושאים הכלולים בתוכנית: תורה, השקפה יהודית, הלכה. בנוסף ללימודים עצמם מעניקה "מחניים" לתלמידים ליווי אישי מלא לכל התהליך, הכולל יעוץ וסיוע בבעיות הספציפיות של כל אחד ואחד מהמתגיירים הלומדים באולפן של "מחניים".

התוכנית נמצאת תחת הפיקוח של מכון צומת והמכון ללימודי היהדות של הסכנות היהודית.

בנוסף לעבודה בכיתה, צוות מחניים מספק לכל תלמיד מגוון שירותים כדי שתהליך הגיור יתנהל בהצלחה,  ללא קשיים ועיכובים:

 

יהדות לתלמידי אוניברסיטה – הרצאות ברמה אקדמית

 

"מחניים", בשיתוף המחלקה ללימודי יסוד ביהדות באוניברסיטת בר אילן, בנתה תוכנית לימודים מיוחדת בשפה הרוסית, המיועדת לסטודנטים דוברי רוסית הלומדים באוניברסיטה. חשיבותם הגדולה של קורסים אלו הוא בגישה המיוחדת של מורי "מחניים" לשאלות המטרידות את הדור הצעיר של עולי רוסיה ומדינות חבר העמים, ובפיתוח דרכי הוראה ולימוד המתאימים לציבור זה.

באוניברסיטה העברית מציעה "מחניים" במסגרת מכון "מלטון" קורסים מיוחדים להכשרת מחנכים בכירים לחו"ל.

בנוסף לכך מארגנת "מחניים", בשיתוף עם "קתדרה עממית" בכמה רשויות מקומיות, קורסים ברמה אקדמית המיועדים לקהל הרחב, והמותאמים לצרכיו האינטלקטואליים.

 

ימי עיון

 

מחניים עורכת מידי שנה מספר ימי עיון ברחבי הארץ, המיועדים לקהל הרחב. בימי עיון אלו נדונות סוגיות חשובות ומרכזיות בחיי האומה והפרט. ההרצאות מועברות על ידי טובי המורים של מחניים ומרצים נבחרים מן החוץ. כמו כן מתקיימות בימי העיון סדנאות וקבוצות דיון, המנוהלות על ידי המנחים המקצועיים והמיומנים של מחניים.

 

הכשרת מורים והשתלמויות

 

מחניים משקיעה מאמצים רבים כדי להקים דור של מורים מוכשרים ומיומנים דוברי רוסית, המסוגלים להעביר את המסרים של "מחניים" בצורה טובה. לצערנו קיים כיום מחסור גדול במורים ליהדות שהנם דוברי רוסית ברמה ראויה, ויש צורך חיוני בהגדלה משמעותית של מספר המורים. מחניים מקיימת תוכנית מיוחדת להכשרת מורים המבוססת על הגישה המיוחדת של מחניים, המקפידה על פתיחות וסובלנות תוך כדי חיבור אמיתי לעולמם התרבותי של העולים. כמו כן מקיימת מחניים ימי השתלמות למורים הקבועים, מתוך מגמה להעשיר את עולמם וידיעותיהם. ההשתתפות בימי עיון אלו מוכרת על ידי משרד החינוך, המעניק למשתתפים בהם גמול השתלמות.